Gregory Races for First

Elizabeth Long

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






On Monday, middle school track headed to Chamberlain for a track meet starting at 1:00. They brought home first a total of 12 times.

For 6th grade girls shot put, Mya Determan earned 3rd place with a distance of 18’6”. In long jump, Morgan Opbroek received 2nd place with 11’8 ½”, and Ashton Eklund was in 3rd with a length of 10’6 ½”. The 800m relay, including Determan, London Flakus, Opbroek, and Eklund ran their way to 1st with a time of 2:15. The 400m relay ended in a time of 1:02, receiving 2nd place with runners including Determan, Flakus, Opbroek, and Eklund. The medley relay of Savannah Schrader, Flakus, Shelby Spann, and Jordan Svatos received 2nd. In the 800 run, Opbroek finished in 2nd with a time of 2:53. In the 200m dash, Determan earned 5th with a time of 35.16, and Schrader finished in 6th with 35.41. The 1600m relay, including Spann, Svatos, Schrader, and Flakus earned 2nd with a time of 5:49.

7th girls included Dawn Eaglestar earning 5th in shot put with 20’7 ½”, Kayleigh Thompson with 3rd in high jump reaching 4’0”, and Sapphire Kenzy with 3rd in long jump reaching 11’9 1/2”.

For 8th grade girls, Dakota Timanus received 6th place in shot put with a distance of 21’2”. In discus, Gracie Kenzy placed 1st with 73’7”, and Anna Dargatz received 4th with a throw of 63’2 ½”. Brooklynn Kenzy earned 3rd in long jump reaching 12’8”. The 800m relay of Timanus, G. Kenzy, B. Kenzy, and Thompson ended in 1st with a time of 2:08. The 400m relay, including S. Kenzy, G. Kenzy, Dargatz, and Timanus, earned 2nd in a time of 1:02. B. Kenzy received 1st in the 400m run finishing in 1:08. The medley ended in 2:19 in 2nd place with G. Kenzy, Timanus, Sierra RenCountre, and Summer Janis. RenCountre, Janis, S. Kenzy, and Thompson earned 3rd in the 1600m relay after a time of 5:12.

In 6th grade boys 400m relay; Alex Songer, Gannon Thomas, Rylan Peck, and William Feyereisen stole 1st in 1:00. The 800m relay with Thomas, Songer, Feyereisen, and Peck earned 2nd with a time of 2:08. Thomas, Songer, Feyereisen, and Peck also received 1st in the medley relay with 2:12.

7th boys received 4th and 5th in the 1600m dash with Luke Sinclair in 4th after a time of 5:49 and Xzavian Fiebelkorn in 5th with a time of 5:57. Owen Hansen earned 3rd in 200m hurdles with a time of 32.7. The 1600m relay earned 1st with a time 4:33 with runners including Fiebelkorn, Hansen, Sinclair, and Kade Stukel. In the 3200m relay, Fiebelkorn, Hansen, Sinclair, and Peck received 1st after 10:45.

For the 8th grade boys, Kyle Grim received 4th in discus with 85’6”. In high jump, Coy Determan won 1st with a height of 5’6”. Zach Eklund took 2nd in long jump after jumping 16’6”. The medley relay of Stukel, Z. Eklund, Carson Klundt, and C. Determan earned 1st with a time of 1:57. Klundt’s 200m dash earned 1st after 27.79. The 3200m relay received 1st in 10:16 with Klundt, Z. Eklund, Stukel, and C. Determan.

Print Friendly, PDF & Email

Navigate Right
Navigate Left
  • Gregory Races for First

    Athletics

    Gregory Gorillas crush Rapid City Christian

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Gorilla Cheerleaders start season with Gregory Invite Competition

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Cross Country Starts Strong

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Spikers Scrape By and Defeat the Spartans

  • Athletics

    Gregory MS Runs at Winner

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Blake Boes Jumps to be Ranked First in the State

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Gregory HS Boys’ Track Team Wins the Meet of Legends

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Gregory Sprints to the Bill Pitsulka Track Meet

  • Gregory Races for First

    Athletics

    HS Track & Field Team Competes in Platte

  • Gregory Races for First

    Athletics

    Boys Golf Team Takes Second Consecutive First Place Trophy

Gregory Races for First