HS Track & Field Team Competes in Platte

Back to Article
Back to Article

HS Track & Field Team Competes in Platte

BriLee Peck

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






On April 28, the high school track team went to Platte to compete at the Platte-Geddes Invitational Track Meet. Aaron Voigt pre-qualified for the state track meet in the 3200 Meter Run with a time of 10:30.35, Emma Thomas pre-qualified in the 800 Meter Run with a time of 2:28.20, and the boys’ 1600 Sprint Medley, Caleb Stukel, Cenek Kaspar, Voigt, and Jayd VanDerWerff, also pre-qualifed with a time of 3:51.91.

For the girls’ team BriLee Peck received sixth in the 100 Meter Hurdles with a time of 18.99. In the 400 Meter Dash Megan Warnke dominated for first with a time of 1:04.89. In the field events JayCee Bartling received sixth in Long Jump with a jump of 14-06.25. In Triple Jump Sydney Svatos placed third with a jump of 30-05.75. For their relay teams the 4×800 Meter Relay received sixth with a time of 12:45.00, the 4×100 Meter Relay received fourth with a time of 57.51, and the 4×200 Meter Relay, Warnke, Thomas, Bailey Beck, and Jessy VanDerWerff, dominated for first with a time of 1:56.00.

For the boys’ team Blake Boes received fourth in the 110 Meter Hurdles with a time of 18.14 and received fifth in the 300 Meter Hurdles with a time of 46.04. In the 100 Meter Dash Stukel placed third with a time of 11.98, and Jayd VanDerWerff received sixth with a time of 12.12. In the field events for High Jump Coy Determan received fourth with a jump of 5-04.00, and Boes dominated for first with a jump of 5-06.00. Jayd VanDerWerff also received fourth in Long Jump with a jump of 19-02.00. In Triple Jump Evan Juracek fell short for first with a jump of 37-10.00. For their relay teams the 4×800 Meter Relay, Determan, Carson Klundt, Max Klundt, and Emillio Chimenti, placed third with a time of 10:05.06, the 4×200 Meter Relay, Juracek, Parker Harding, Tyler Murray, and Luke Murray, placed third with a time of 1:42.57, and the 4×100 Meter Relay, Stukel, Harding, Kasper, and Jayd VanDerWerff, placed second with a time of 47.48.

Print Friendly, PDF & Email
Navigate Left
  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    WiLdKats Defeat Gorillas to End the Season

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Four B/G Wrestlers Place at State

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Gorillas Fall to Rapid City Christian but Defeat Avon

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Lady Gorillas Win First Region Game but Lose to Jaguars in Second

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Cavaliers defeat Gorillas

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Eight Prepare for State

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Storm Dominates in Dual

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Gorillas Fall to Raiders

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Lady Gorillas Crush Colome Cowgirls

  • HS Track & Field Team Competes in Platte

    Athletics

    Lady Gorillas Defeat Jones County and Lose to Scotland

Navigate Right
HS Track & Field Team Competes in Platte